Jdi na obsah Jdi na menu
 


Požár v Újezdě u Brna

ObrazekNaše zásahová jednota se ve středu 9.6.2010 velmi aktivně podíla na likvidaci požáru skládky v sousední obci Újezd u Brna.

  Požár v Újezdě u Brna

Požár, který byl ohlášen ve 12.16 hodin, zachvátil skládku u zemědělského areálu na okraji obce. Protože hořely vyřazené dřevěné pražce a další dřevěný materiál a odpad, oheň se rychle šířil a hustý kouř ohrožoval okolí, krajské operační a informační středisko HZS JmK na žádost velitele zásahu vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. Na místo vyjely profesionální jednotky ze stanic v Brně-Slatině a v Lidické ulici, v Židlochovicích a Slavkově, a dobrovolné jednotky z Újezdu, Šlapanic, Moutnic, Žatčan, Hostěrádek-Rešova a Sokolnic.

ObrazekNa skládce o rozměrech zhruba 50 krát 60 metrů oheň zasáhl zhruba čtvrtinu plochy. Hasiči proti plamenům nejdříve nasadili tři vodní proudy a vzápětí těžkou pěnu. Požár se podařilo dostat pod kontrolu ve 13.10 hodin. Prohořívající pražce a další dřevěný odpad dohašovali čtyřmi vodními proudy se smáčedlem. K zásobování cisteren zřídili kyvadlovou dopravu vody od hydrantu v obci. K rozhrnování požářiště byly nasazeny dva nakladače. Díky příznivým klimatickým podmínkám se zplodiny hoření rozptýlily v blízkosti požáru a neohrozily okolní obce.

 ObrazekPo dohašování žhnoucích a doutnajících ohnisek a kontrole požářiště termokamerou hasiči požár zlikvidovali v 15.29 hodin. Ke střežení požářiště na místě zůstala místní dobrovolná jednotka.

 

Skládka zřejmě začala hořet od pálení odpadu v blízkosti dřevěných pražců. Majitel skládky, který uskladněný materiál využívá k výrobě dřevěných štěpků, nevyčíslil žádnou škodu."Na likvidaci plamenů jsme použili těžkou pěnu a požár jsme poté dohašovali pomocí čtyř proudů. na pomoc jsme přivolali i dva bagry, které nám pomáhaly s rozhrabáváním pořážiště," popsal průběh hašení velitel zásahu Michal Osvald.Přestože oheň nešťastnou náhodou zachvátil nejnebezpečnější část skládky, tedy chemikáliemi napuštěné pražce, nebyl zplodinami nikdo z Újezdu u Brna ani okolí ohrožen.

 Obrazek

                                 

 

 

 

 

 

 Naše zásahová jednotka v akci

Naše jednotka se k zásahu dostavila jako třetí, velitel zásahu okamžitě nasadil 6 našich hasičů ke 2 útočným C proudům. Jeden proud hasil vodou a druhý později těžkou pěnou. Po uhašení požáru jednotka dostala za úkol prolévat vodou zbytky pražců, které rozhrnovali dva nakladače. CAS 32 – T 148 po příjezdu doplňovala vodu do zasahujících cisteren. Později kyvadlově dovážela vodu na místo zásahu.

Pro naši jednotku to byl jeden z nejtěžších zásahů, členové jednotky strávili v těsné blízkosti požáru více než 2,5h prakticky bez přestávky s vypětím všech sil se snažili bojovat s ohnivým živlem. Po 16 hodině velitel zásahu vyčerpaným hasičům poděkoval a odeslal jednotku na základnu. Počet zasahujících členů jednotky – 9, vozidla Volkswagen Transportér, CAS 32 – Tatra 148, Fiat Ducato

Odkaz na video, kde jsou i naši hasiči v akci:

http://www.ct24.cz/regionalni/brno/92498-v-ujezdu-u-brna-horely-desitky-zeleznicnich     

 

Náhledy fotografií ze složky Požár skládky - Újezd u Brna 9.6.2010