Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekČlenové našeho sboru se budou účastnit zajištění návštěvy papeže Benedikta XVI v Brně.

ObrazekNávštěvu papeže budou zajišťovat stovky hasičů

Na 300 jihomoravských profesionálních a dobrovolných hasičů bude o víkendu zajišťovat návštěvu papeže v Brně.

Při návštěvě Sv. otce Benedikta XVI budou hasiči připraveni k zásahu v prostoru konání bohoslužby na letišti v Brně-Tuřanech i k zajištění bezpečnosti na parkovištích autobusů i osobních vozidel. Už před bohoslužbou hasiči zajistí požární dozor ve stanovém městečku pro poutníky. Kromě požárního dohledu na parkovištích se hasiči postarají také o osvětlení na místech stání autobusů na dálnici D1. Na parkovištích, ve stanovém městečku i v prostoru bohoslužby budou hasiči rovněž připraveni poskytnout účastníkům akce první pomoc.

Bezpečnostní opatření při návštěvě papeže budou v sobotu a v neděli v terénu zajišťovat profesionální hasiči ze stanic v Lidické a Bayerově ulici a v ulici Tuřanka v Brně, dále ze stanic v Pozořicích na Brněnsku, z odborného učiliště požární ochrany v Brně-Líšni, z krajského ředitelství HZS Jihomoravského kraje a z chemické laboratoře školícího střediska HZS JmK v Tišnově. Kromě nasazení požární a další zásahové techniky si hasiči na jednotlivých stanovištích vybudují také týlové zázemí. Kromě jednotek nasazených přímo v areálu letiště a v okolí budou v pohotovosti také hasiči ze všech stanic v Brně a na Brněnsku. Při případném požáru nebo jiném zásahu by podle rozsahu události byl vyhlášen poplach také dobrovolným jednotkám z regionu.

V plném nasazení budou rovněž operační důstojníci krajského operačního a informačního střediska HZS JmK. Operátoři tísňových linek 112 a 150 budou připraveni komunikovat v češtině, němčině a angličtině. Prostor pro bohoslužbu, parkoviště a další místa z hlediska požární bezpečnosti posoudí příslušníci odboru prevence HZS JmK.   

Kromě profesionálních hasičů budou v akci také členové dobrovolných jednotek z několika okresů kraje. Z Brna-města budou nasazeny jednotky SDH Slatina a Židenice, z Brněnska jednotky SDH Blučina, Hrušovany, Moutnice, Sokolnice, Vranovce, Žabčice a Židlochovice. Z Břeclavska nastoupí jednotky SDH Březí, Krumvíř, Milovice, Tvrdonice, Velké Bílovce a Velké Pavlovice. Z Vyškovska nastoupí jednotky SDH Drnovice, Hostěrádky-Rešov, Křenovice, Lovčičky, Nové Hvězdlice, Otnice, Rousínov a Vyškov. Z Břeclavska budou nasazeny jednotky SDH Archlebov, Lipov, Petrov, Ratíškovice, Strážnice, Svatobořice, Šardice, Velká nad Veličkou, Vnorovy, Žarošice a Žeravice.      

Nasazení jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, které začne v sobotu v podvečer, bude přímo v areálu letiště řídit organizační skupina HZS JmK. Případné záchranné práce a činnosti bude koordinovat s dalšími složkami integrovaného záchranného systému.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje