Jdi na obsah Jdi na menu
 


Požár lesa Bzenec

 pozar-u-bzence---135-.jpgNaše jednotka se podílela na likvidaci požáru lesa u Bzence, který byl největším za posledních patnáct let v České republice.

Požár zasáhl lesní porost v kopcovitém terénu, který výrazně ztěžoval hasební práce a dopravu techniky na místo zásahu.

 

 

25. květen 2012, 04:31, - Požár lesa, dostavte se na PS Slavkov,  zvláštní stupeň požárního poplachu

Podtyp: Požár

Obec: Bzenec

Výčet zasahujících jednotek Jihomoravského kraje:

SDH Archlebov, SDH Hovorany, SDH Ratíškovice, SDH Ždánice, SDH Syrovín PS Rosice, SDH Rosice, SDH Zastávka, SDH Říčany, SDH Zbýšov (BO), PS Blansko, SDH Černá Hora, SDH Jedovnice, SDH Lipůvka, SDH Sloup, SDH Bořitov, SDH Petrovice (BK), SDH Senetářov, PS Pozořice, SDH Babice nad Svitavou, SDH Kanice, SDH Mokrá, SDH Pozořice, SDH Sivice, SDH Viničné Šumice, PS Přehrada, PS BVV, SDH Brno Husovice, SDH Brno Obřany, SDH Brno Soběšice, SDH Brno Židenice, SDH Brno Chrlice, PS Hustopeče, SDH Horní Bojanovice, SDH Kobylí, SDH Krumvíř, SDH Šitbořice, SDH Velké Němčice, SDH Velké Pavlovice PS Slavkov, SDH Hostěrádky – Rešov, SDH Křenovice, SDH Lovčičky, SDH Otnice PS Židlochovice, SDH Hrušovany u Brna, SDH Moutnice, SDH Syrovice, SDH Bratčice, SDH Přísnotice, PS Břeclav, SDH Stará Břeclav, SDH Lanžhot, SDH Lednice, SDH Týnec, SDH Valtice, SDH Velké Bílovice, PS Vyškov, SDH Drnovice (VY), SDH Ivanovice na Hané, SDH Krásensko, SDH Rousínov, SDH Vyškov KŘ HZS Jmk, PS Boskovice, SDH Kunštát, SDH Letovice, SDH Lysice, SDH Olešnice, SDH Velké Opatovice, SDH Žďárná, SDH Lazinov, PS Lidická, PS Přehrada, PS BVV, PS Tišnov, PS Pozořice, SDH Židlochovice, PS Břeclav, PS Mikulov, SDH Stará Břeclav, SDH Hrušky (BV), SDH Klobouky, SDH Rakvice, SDH Valtice, SDH Poštorná, PS Hodonín, PS Kyjov, PS Veselí nad Moravou, SDH Archlebov, SDH Bzenec, SDH Dambořice, SDH Dolní Bojanovice, SDH Dubňany, SDH Hroznová Lhota, SDH Kněždub, SDH Kyjov, SDH Lipov, SDH Moravský Písek, SDH Mutěnice, SDH Násedlovice, SDH Petrov (HO), SDH Prušánky, SDH Radějov, SDH Ratíškovice, SDH Rohatec, SDH Strážnice, SDHŠardice, SDH Uhřice (HO), SDH Veselí nad Moravou, SDH Vnorovy, SDH Vracov, SDH Žarošice, SDH Ždánice, SDH Žeravice, SDH Syrovín, SDH Svatobořice-Mistřín, PS Vyškov, PS Znojmo.

Zasahující jednotky z krajů: Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský, Plzeňský, Jihočeský, Středočeský, ZÚ Hlučín a Zbiroh; mezinárodní pomoc: Záchranná brigáda HaZZ Malacky a KR HaZZ Trnava, JSDH obcí Trnavského kraje.

Jedná se o částečný přehled, zasahujících jednotek je mnohem více

 

Zásahová jednotka Hostěrádky - Rešov

            Po vyhlášení poplachu KOPIS jsme se dostavili na seřadiště zásahových vozidel do Slavkova, odtud jsme s dalšími jednotkami vyjeli likvidovat největší požár za posledních patnáct let v České republice do Bzence.

            Po příjezdu na místo nám byl přidělen úsek lesa, který bylo nutné dohašovat a zabraňovat šíření požáru do další části neshořelého lesa. Bylo to náročné, protože již ohořelé pařezy a hrabanka neustále doutnaly a při větru se znovu a znovu vzněcovali. Později naši jednotku velitel PS Slavkov odeslal do nejvíce hořící části lesa, kde vznikl požár v lesní školce. K tomuto prostoru vedla jediná cesta, která ještě nehořela, nacházeli se tam dvě cisterny bez vody. Všude kole nás hořelo a bylo nutné zabránit rozšíření požáru ke kempu, kde byl zřízen štáb velitele zásahu, což se podařilo. Ve spolupráci s ostatními jednotkami jsme kyvadlově dováželi vodu z čerpacích stanovišť, plnili zasahující cisterny a zasahovali pod velením PS Brno Přehrada a PS Rosice na útočných proudech. Pomáhali jsme také s instalací dvou velkokapacitních čerpadel, která přivádějí vodu z řeky Moravy v délce asi 3,5 kilometru.

            Při tankování vody na náměstí v Bzenci jsme se setkávali s mimořádnou vstřícností místních obyvatel, kteří nosili jídlo, pití, zajímali se o situaci na místě požáru a nejčastěji se dotazovali, jestli něco nepotřebujeme.

Naše zásahová jednotka zasahovala neuvěřitelných 42 hodin prakticky bez přestávky, zásah byl mimořádně fyzicky náročný, neustále probíhal v  zakouřeném prostředí. Ve 12 hodinových intervalech se střídali posádky na zásahovém vozidle CAS 32 –T 148. Vozidlo bylo neustále v provozu, vznikla pouze jedna menší závada , která byla v krátké době odstraněna  velice ochotným automechanikem ze Bzence p. Novotným, který si zaslouží naše velké poděkování. Naše cisterna během tohoto zásahu přivezla na požářiště bez mála 200000 litrů vody. Členové jednotky zasahovali v dýchací technice v těch nejnáročnějších podmínkách, kdy oheň byl v jejich těsné blízkosti a ohrožoval je ze všech stran. Devět členů zásahové jednotky Hostěrádky – Rešov, kteří ve spolupráci s více než 1500 dalších hasičů, odvedlo velký kus opravdu náročné práce.

Počet zasahujících členů jednotky SDH Hostěrádky - Rešov – 12, vozidla Volkswagen Transportér, CAS 32 – Tatra 148

 

Tisková zpráva HZS Jmk

           Ve čtvrtek 24. května v 16,00 hodin byl na KOPIS HZS JMK nahlášen požár lesního porostu u obce Bzenec na Hodonínsku. Na místo vyjely jednotky profesionálních hasičů z PS Veselí na Moravě, vzhledem k rozsahu požáru byly okamžitě na místo povolány další síly a prostředky. Požár zasáhl lesní porost v kopcovitém terénu, který výrazně ztěžuje hasební práce a dopravu techniky na místo zásahu. Jednotky hasičů se v prvé řadě soustředily na uhašení několika ohnisek korunového požáru a následně na požár lesního podrostu. Zasažená plocha lesa je 200 hektarů. Díky větrnému počasí se ale již uhašené plochy znovu rozhořely.

            Celkem bylo zatím k zásahu povoláno více než 250 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů tedy zhruba 1500 hasičů, kteří se při této velmi fyzicky náročné práci střídají. 20 miliónů litrů spotřebované hasební vody. Náklady na pohonné hmoty přesahující milión korun. Celkové náklady zásahu hasičů v řádech několika miliónu korun.Technika u zásahu celkem 283 vozidel. Záchranný útvar Hlučín HZS ČR přivezl na místo další cisternové automobilní stříkačky, speciální hasící tank, vyprošťovací tank a speciální automobily na vyprošťování.

             Hasební práce jsou prováděni také pomocí veškeré dostupné letecké techniky. Ta nyní čítá 3 vrtulníky Letecké služby Policie ČR, 1 vrtulník Armády ČR a 1 letadlo Letecké hasičské služby organizované Ministerstvem zemědělství.

              O zajištění stravy a zázemí pro zasahující hasiče se stará PANEL,nestátní nezisková organizace Jihomoravského kraje ve spolupráci s městy Bzenec a Vracov. Veškerá koordinace hasebních prací, povolávání sil a prostředků je zajištěno prostřednictvím Krajského operačního a informačního střediska HZS Jihomoravského kraje, štábu velitele zásahu a Operačního a informačního střediska GŘ HZS ČR. Jednotky sborů dobrovolných hasičů jsou povolávány tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost na zbytku území Jihomoravského kraje.

pozar-u-bzence---62-.jpg

 

 

Náhledy fotografií ze složky Požár u Bzence